Na czym polega zabieg laserem MonaLisa Touch?

Zabieg MonaLisa Touch™ jest niezwykle prosty, bezpieczny, trwa 10-20 minut i u zdecydowanej większości kobiet przebiega całkiem bezboleśnie. Polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej końcówki i działaniu na jej ściany promieniami lasera o odpowiednio dobranej energii, która oddziałuje bezpośrednio na błonę śluzową stymulując metaboliczną aktywność fibroblastów.

Komórki te rozpoczynają biosyntezę kolagenu oraz umożliwiają gromadzenie wody w przestrzeniach międzykomórkowych. Odmłodzona w ten sposób błona śluzowa odzyskuje sprawność utraconą wraz z upływem czasu, staje się grubsza, bardziej jędrna, elastyczna, a cała pochwa ciaśniejsza.

Jak przygotować się do zabiegu laserem MonaLisa Touch?

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarza ginekologa, w czasie której przeprowadzane jest badanie, zabierany jest szczegółowy wywiad. Ustala się również plan leczenia i ocenia ewentualne przeciwskazania do zabiegu. Niezbędny jest aktualny wynik badania cytologicznego (gdy jest starszy niż rok, lekarz pobierze badanie w trakcie konsultacji).

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserem MonaLisa Touch?

Zabieg jest całkowicie bezpieczny, jednakże jak w przypadku każdej procedury medycznej istnieją przeciwskazania do jego wykonania:

 • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego;
 • aktywny stan zapalny pęcherza moczowego;
 • zranienia, owrzodzenia lub odleżyny śluzówki ścian i przedsionka pochwy;
 • przyjmowanie leków światłouczulających (np. retinoidy, tetracykliny, wyciąg z dziurawca lub nagietka);
 • krwawienie z dróg rodnych;
 • ostra infekcja pochwy z obfitymi upławami;
 • skórna postać porfirii;

Efekty zabiegu

Jakie są efekty zabiegu i w jakim czasie się ich spodziewać?

Proces przebudowy i regeneracji błony śluzowej pochwy po aktywacji fibroblastów impulsami przebiega dość powoli, dlatego na pełen efekt leczenia należy poczekać 4 do 6 tygodni. Z badań statystycznych wynika, że po tym okresie wyraźną lub umiarkowaną poprawę odczuwa 95% poddanych zabiegowi kobiet. Spadek częstości występowania poszczególnych objawów po 4 tygodniach od pierwszego zabiegu prezentuje poniższy wykres. Końcowym efektem jest wyraźna poprawa doznań seksualnych i ogólnego komfortu życia, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Pozytywny efekt leczenia utrzymuje się od 2 do nawet kilkunastu lat.

Ile zabiegów należy wykonać, aby osiągnąć optymalny efekt?
Na pełną terapię składa się od 1 do 3 zabiegów, a ich ilość zależy od początkowego nasilenia objawów i indywidualnych oczekiwań pacjentki.

Bardzo często zadowalający efekt osiągany jest już po pierwszym zabiegu.

Jakie jest postępowanie pozabiegowe?
Po zabiegu nie jest konieczny żaden okres rekonwalescencji, czy odpoczynku, można od razu wrócić do swojej codziennej aktywności, jednakże aby osiągnąć maksymalnie dobry efekt należy zastosować się do kilku zaleceń:

 • zaprzestanie aktywności seksualnej na 7 dni;
 • unikanie zanurzania w wodzie (wanna, basen) przez 72 godziny od zabiegu;
 • regularne ćwiczenia mięśni Kegla;
 • stosowanie globulek z kwasem hialuronowym co 2-gi dzień przez okres miesiąca.

Z jakimi powikłaniami wiąże się zabieg laserem MonaLisa Touch?

Zabieg laserem MonaLisa Touch jest całkowicie bezpieczny i praktycznie pozbawiony powikłań. Pacjentka może jedynie odczuwać lekki dyskomfort w okolicy przedsionka pochwy przez pierwszych kilkanaście godzin od zabiegu. Istnieje również ewentualność wystąpienia przesięku surowiczego w postaci wodnistych upławów. Objaw ten nie wymaga leczenia i mija samoistnie po około 3 dniach od zabiegu.