Menopauzalna atrofia pochwy

Zarówno naturalna jak i indukowana menopauza wywołuje zmiany w praktycznie każdym organie i układzie w ciała kobiety. Ustanie produkcji estrogenów w jajnikach powoduje atrofie narządów płciowych i jest przyczyną wielu dolegliwości, jak suchość pochwy, ból podczas stosunku płciowego (dyspareunia), nawracające zakażenia oraz podrażnienie śluzówki pochwy objawiające się swędzeniem i pieczeniem.

Atrofia pochwy uwidacznia się kilka lat po rozpoczęciu procesu menopauzy. Badania wykazują, że związanie z nią zmiany i objawy występują u co najmniej 50% kobiet, obniżając komfort ich życia, samoocenę, a także jakość doznań i satysfakcji seksualnej.

W okresie menopauzy aktywność komórek odpowiadających za regenerację tkanek pochwy (fibroblastów) spada, co wpływa na obniżenie produkcji kolagenu i molekuł niezbędnych do utrzymania prawidłowej struktury macierzy międzykomórkowej, zapewniającej dobre nawodnienie tkanki łącznej. Zanikają charakterystyczne pofałdowania pochwy. Błona śluzowa jest gorzej odżywiona, blada, cienka, a tym samym delikatniejsza i bardziej podatna na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zmniejsza się ilość i aktywność gruczołów śluzowych, powodując suchość.

Jakie są możliwości leczenia atrofii pochwy?

Celem leczenia atrofii pochwy jest przywrócenie fizjologii narządów płciowych, ich prawidłowego funkcjonowania oraz złagodzenie objawów. Dotychczas jedynym sposobem leczenia była suplementacja hormonalna – doustna lub dopochwowa. Metoda ta, choć dosyć skuteczna, wymaga ciągłej i systematycznej terapii oraz wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych.

W efekcie wieloletnich badań i doświadczeń prowadzonych przez ekspertów z firmy DEKA od niedawna kobiety mają do dyspozycji jeszcze jedną, innowacyjną i niezwykle skuteczną metodę leczenia. Zabieg MonaLisa Touch™ wykonywany za pomocą lasera CO2 umożliwia odmłodzenie błony śluzowej pochwy poprzez przywrócenie jej struktury do stanu sprzed menopauzy.

Na czym polega zabieg laserem MonaLisa Touch?

Zabieg MonaLisa Touch™ jest niezwykle prosty, bezpieczny, trwa … czytaj dalej