Na czym polega zabieg laserem MonaLisa Touch?

Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu jest niezwykle prosty, bezpieczny, trwa około 20 minut i u zdecydowanej większości kobiet przebiega całkiem bezboleśnie. Polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej końcówki i działaniu głównie na przednią, sąsiadującą z pęcherzem moczowym, ścianę pochwy promieniami lasera o odpowiednio dobranej energii.

Stymulowane w ten sposób tkanki rozgrzewają się, co prowadzi do skracania i pogrubiania znajdujących się w nich włókien kolagenowych, ich remodelowania, a także produkcji całkiem nowego kolagenu. W efekcie tego procesu śluzówka pochwy staje się grubsza, elastyczniejsza i stanowi naturalną podporę dla pęcherza moczowego i zwieracza cewki moczowej.

Jak przygotować się do zabiegu laserem MonaLisa Touch?

Przed zabiegiem laserowego leczenia nietrzymania moczu konieczna jest konsultacja lekarza ginekologa, w czasie której przeprowadzane jest badanie, zbierany jest szczegółowy wywiad i oceniana jest przyczyna występowania problemu. Ustala się również plan leczenia i ocenia ewentualne przeciwskazania do zabiegu. Niezbędny jest aktualny wynik badania cytologicznego (gdy jest starszy niż rok, lekarz pobierze badanie w trakcie konsultacji).

Jakie są przeciwskazania do zabiegu laserem MonaLisa Touch?

Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu jest całkowicie bezpieczny, jednakże jak w przypadku każdej procedury medycznej istnieją przeciwskazania do jego wykonania:

 • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego;
 • aktywny stan zapalny pęcherza moczowego;
 • ciąża i okres połogu (6 tygodni po porodzie);
 • zranienia, owrzodzenia lub odleżyny śluzówki ścian i przedsionka pochwy;
 • przyjmowanie leków światłouczulających (np. retinoidy, tetracykliny, wyciąg z dziurawca lub nagietka);
 • menstruacja (miesiączka);
 • ostra infekcja pochwy z obfitymi upławami;
 • skórna postać porfirii.

Efekty zabiegu

Jakie są efekty zabiegu i w jakim czasie się ich spodziewać?

Proces przebudowy kolagenu i tworzenia nowych jego włókien w błonie śluzowej pochwy przebiega dość powoli, dlatego na pełen efekt leczenia należy poczekać 4 do 6 tygodni. Po tym okresie u zdecydowanej większości pacjentek dochodzi do wyraźnego zmniejszenia się problemu, a często całkowitego ustąpienia objawów nietrzymania moczu. Tym samym poprawia się komfort życia, wraca pewność siebie i satysfakcja z kontaktów intymnych. Należy zaznaczyć, iż przeprowadzenie procedury laserowej na wczesnym etapie zaawansowania choroby gwarantuje lepszy i pewniejszy efekt końcowy. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją o wykonaniu zabiegu. Pozytywny efekt leczenia utrzymuje się od 2 do kilkunastu lat. Nie ma przeciwskazań do powtarzania zabiegu, jeżeli objawy nietrzymania moczu ponownie się nasilą.

Ile zabiegów należy wykonać, aby osiągnąć optymalny efekt?

W zdecydowanej większości przypadków do osiągnięcia zadowalających efektów wystarcza jeden zabieg, czasami jednak może wystąpić konieczność jego powtórzenia po około 4-6 tygodniach.

Jakie jest postępowanie pozabiegowe?

Po zabiegu nie jest konieczny żaden okres rekonwalescencji, czy odpoczynku, można od razu wrócić do swojej codziennej aktywności, jednakże aby osiągnąć maksymalnie dobry efekt należy zastosować się do kilku zaleceń:

 • zaprzestanie aktywności seksualnej na 7 dni;
 • unikanie zanurzania w wodzie (wanna, basen) przez 72 godziny od zabiegu;
 • regularne ćwiczenia mięśni Kegla;
 • stosowanie globulek z kwasem hialuronowym co 2-gi dzień przez okres miesiąca;
 • stosowanie globulek zawierających estrogeny dwa razy w tygodniu przez okres miesiąca (tylko pacjentki po menopauzie).

Z jakimi powikłaniami wiąże się zabieg laserem MonaLisa Touch?

Zabieg laserem MonaLisa Touch jest całkowicie bezpieczny i praktycznie pozbawiony powikłań. Pacjentka może jedynie odczuwać lekki dyskomfort w okolicy przedsionka pochwy i ujścia cewki moczowej przez pierwszych kilkanaście godzin od zabiegu. Istnieje również ewentualność wystąpienia przesięku surowiczego w postaci wodnistych upławów. Objaw ten nie wymaga leczenia i mija samoistnie po około 3 dniach od zabiegu