Na czym polega zabieg laserem MonaLisa Touch?

Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy po porodzie jest niezwykle prosty, bezpieczny, trwa 15-30 minut i u zdecydowanej większości kobiet przebiega całkiem bezboleśnie. Polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej końcówki i działaniu na ściany pochwy promieniami lasera o odpowiednio dobranej energii. Stymulowane w ten sposób tkanki rozgrzewają się, co prowadzi do skracania i pogrubiania znajdujących się w nich włókien kolagenowych, ich remodelowania, a także produkcji całkiem nowego kolagenu. W efekcie tego procesu śluzówka pochwy staje się grubsza, bardziej jędrna, elastyczna i napięta, a cała pochwa ciaśniejsza i lepiej nawilżona.

Jak przygotować się do zabiegu laserem MonaLisa Touch?

Przed zabiegiem laserowej rewitalizacji pochwy konieczna jest konsultacja lekarza ginekologa, w czasie której przeprowadzane jest badanie, zabierany jest szczegółowy wywiad. Ustala się również plan leczenia i ocenia ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Niezbędny jest aktualny wynik badania cytologicznego (gdy jest starszy niż rok, lekarz pobierze badanie w trakcie konsultacji).

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserem MonaLisa Touch?

Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy jest całkowicie bezpieczny, jednakże jak w przypadku każdej procedury medycznej istnieją przeciwwskazania do jego wykonania:

 • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego;
 • aktywny stan zapalny pęcherza moczowego;
 • ciąża i okres połogu (6 tygodni po porodzie);
 • zranienia, owrzodzenia lub odleżyny śluzówki ścian i przedsionka pochwy;
 • przyjmowanie leków światłouczulających (np. retinoidy, tetracykliny, wyciąg z dziurawca lub nagietka);
 • menstruacja (miesiączka);
 • ostra infekcja pochwy z obfitymi upławami;
 • skórna postać porfirii.

Efekty zabiegu

Jakie są efekty zabiegu i w jakim czasie się ich spodziewać?

Proces przebudowy kolagenu i tworzenia nowych jego włókien w błonie śluzowej pochwy przebiega dość powoli, dlatego na pełen efekt leczenia należy poczekać 4 do 6 tygodni. Z badań statystycznych wynika, że 95% kobiet poddanych zabiegowi odczuwa po tym okresie wyraźną lub umiarkowaną poprawę w postaci zwężenia światła pochwy, pogrubienia, zwiększenia jędrności i elastyczności śluzówki pochwy, zmniejszenia się problemu nietrzymania moczu, a także wyraźnej poprawy doznań seksualnych i ogólnego komfortu życia. Również zdecydowana większość ich partnerów seksualnych wyraża się bardzo pozytywnie o swoich doznaniach podczas stosunku.

Pozytywny efekt leczenia utrzymuje się od kilku do kilkunastu lat lub do następnego porodu drogami natury, kiedy to dochodzi do ponownego rozciągnięcia tkanek. Nie ma jednak przeciwwskazań do powtarzania zabiegu po kolejnych porodach.

Ile zabiegów należy wykonać, aby osiągnąć optymalny efekt?

W zdecydowanej większości przypadków do osiągnięcia zadowalających efektów wystarcza jeden zabieg. Jedynie u kobiet ze znacznym poszerzeniem światła pochwy może wystąpić konieczność powtórzenia zabiegu po około 4-6 tygodniach.

Jakie jest postępowanie pozabiegowe?

Po zabiegu nie jest konieczny żaden okres rekonwalescencji, czy odpoczynku, można od razu wrócić do swojej codziennej aktywności. Aby osiągnąć maksymalnie dobry efekt należy zastosować się do kilku zaleceń:

 • zaprzestanie aktywności seksualnej na 7 dni;
 • unikanie zanurzania w wodzie (wanna, basen) przez 72 godziny od zabiegu;
 • regularne ćwiczenia mięśni Kegla;
 • stosowanie globulek z kwasem hialuronowym co 2-gi dzień przez okres miesiąca.

Z jakimi powikłaniami wiąże się zabieg laserem MonaLisa Touch?

Zabieg laserem MonaLisa Touch jest całkowicie bezpieczny i praktycznie pozbawiony powikłań. Pacjentka może jedynie odczuwać lekki dyskomfort w okolicy przedsionka pochwy przez pierwszych kilkanaście godzin od zabiegu. Istnieje również ewentualność wystąpienia przesięku surowiczego w postaci wodnistych upławów. Objaw ten nie wymaga leczenia i mija samoistnie po około 3 dniach od zabiegu.