Zespół rozluźnienia pochwy (VRS)

Poród drogami natury oraz związane z okresem ciąży, połogu i karmienia piersią zmiany hormonalne prowadzą do osłabienia mięśni dna miednicy oraz ścieńczenia i rozluźnienia tkanek pochwy.

Konsekwencją jest poszerzenie jej światła, zmniejszenie jej naturalnej elastyczności i powstanie zjawiska zwanego potocznie „luźną pochwą”.

Dodatkowym problemem, z którym może spotkać się młoda mama jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Sytuacja taka prowadzi do znacznego zmniejszenia satysfakcji seksualnej u obojga partnerów oraz skrępowania u kobiety.

Jakie są możliwości leczenia VRS?  

Dotychczas jedynymi sposobami leczenia VRS oraz poporodowych problemów z trzymaniem moczu były ćwiczenia Kegla, suplementacja hormonalna lub zabiegi chirurgiczne. Żadna z tych metod nie jest jednak pozbawiona wad – dwie pierwsze mają ograniczoną skuteczność, wymagają też długiej i systematycznej terapii. Zabiegi chirurgiczne dają lepsze efekty, ale wiążą się z koniecznością znieczulenia, ryzykiem operacyjnym, licznymi powikłaniami i długim okresem rekonwalescencji. Od niedawna młode mamy mają do dyspozycji jeszcze jedną, bardzo nowoczesną metodę leczenia. Zabiegi laserem CO2 MonaLisa Touch charakteryzują się wysoką skutecznością bez konieczności narażania się na ryzyko powikłań i długi okres rekonwalescencji.

Na czym polega zabieg laserem MonaLisa Touch?

Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy po porodzie jest niezwykle prosty, bezpieczny, trwa … czytaj dalej