Antykoncepcja czyli świadoma kontrola narodzin

Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku  kobiety wiedzą o seksie i antykoncepcji wszystko. Niestety, jak pokazują badania, wiedzą niewiele, bo brakuje im rzetelnych informacji. Z dostępnych metod Polki najczęściej stosują pigułkę antykoncepcyjną, a zdecydowana większość  prezerwatywę, która raczej powinna być traktowana jako niezbędna przy zabezpieczaniu się przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową, a nie jako środek antykoncepcyjny. Tymczasem nowoczesna antykoncepcja daje nam ogromny wybór metod antykoncepcyjnych.  Sama decydujesz, ile taka antykoncepcja ma trwać – kilka miesięcy, a może kilka lat?

Antykoncepcja szyta na miarę

W ginekologii powstała idea „antykoncepcji szytej na miarę”, czyli tak dobranej, aby była skuteczna, wygodna, akceptowalna finansowo oraz, w miarę możliwości, niosła ze sobą korzyści poza antykoncepcyjne.  Dzięki dostępnej ogromnej różnorodności zawsze istnieje możliwość dobrania skutecznej i wygodnej antykoncepcji dla konkretnej kobiety.  Wymaga to od lekarza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także, a może przede wszystkim, poświęcenia pacjentce odpowiedniej ilości czasu, poznania jej preferencji, stanu zdrowia, stylu życia, planów związanych z macierzyństwem czy światopoglądu.
Metody antykoncepcji mogą być naturalne, hormonalne, chemiczne i mechaniczne – do wyboru jest kilkadziesiąt rodzajów tabletek, plastry, zastrzyki, wkładki, prezerwatywy, globulki, implanty. Każda ma inne działanie i przeznaczenie. Jedne środki są dobre dla nastolatki, rozpoczynającej współżycie, inne dla matki karmiącej, a inne dla dojrzałej kobiety. Niektóre metody opracowano z myślą o kobietach, które nie rodziły, inne wymyślono dla tych, które już nie chcą więcej rodzić. Poza tym innego zabezpieczenia potrzebują kobiety współżyjące sporadycznie a innego, mające stałego partnera. Są też rozwiązania dla pań systematycznych i dla zapominalskich czy prowadzących nieregularny tryb życia.

Jeżeli więc nie jesteś jeszcze gotowa na ciążę albo po prostu jesteś już zadowolona z wielkości posiadanej rodziny, powinnaś zapoznać się z dostępnymi, nowoczesnymi, bardzo skutecznymi metodami antykoncepcji. W obecnym czasie ginekologia ma do zaproponowania szeroki wachlarz bardzo skutecznych metod.

Długoterminowa antykoncepcja

Do długoterminowych nowoczesnych metod antykoncepcji, które zapewniają komfort i wysoką skuteczność należą min.

Pamiętajmy, że jeśli chodzi o rzetelność informacji dotyczących seksu i antykoncepcji, najbardziej wiarygodnym źródłem jest lekarz. Jeżeli więc nie jesteś pewna jaka metoda będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia, chciałbyś wybrać tą najlepiej dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb zapraszamy do skorzystania w naszej poradni z konsultacji antykoncepcyjnej