Wkładka hormonalna wewnątrzmaciczna JAYDESS (3 letnia)

Jaydess® to wkładka wewnątrzmaciczna, składająca się z pigułki hormonalnej przymocowanej do ramki w kształcie litery T, wykonanej z miękkiego, giętkiego tworzywa sztucznego. Urządzenie o długości 30 mm wprowadza się do macicy za pomocą specjalnego aplikatora.

Jaydess® jest najmniejszą dostępną spiralą hormonalną i zawiera niewielką dawkę hormonu. Dzięki trwającemu do 3 lat, codziennemu, powolnemu, miejscowemu uwalnianiu w macicy niewielkiej dawki hormonu z grupy progestagenów – lewonorgestrelu, nie trzeba pamiętać o codziennym, cotygodniowym lub comiesięcznym stosowaniu środków antykoncepcyjny.

Jaydess® jest jednym z najbardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych. Skuteczność w zapobieganiu ciąży od czasu umieszczenia w macicy, aż do usunięcia, wynosi ponad 99%.

Opis działania

Gdy wkładka Jaydess® zostaje umieszczona w macicy, każdego dnia zostaje tam powoli i w sposób ciągły uwalniana niewielka dawka lewonorgestrelu, która zapobiega ciąży na trzy różne sposoby:

  1. Jaydess sprawia, że śluz szyjki macicy staje się gęstszy, co zapobiega przenikaniu plemników.
  2. Jaydess wpływa na rozrost śluzówki macicy. Błona śluzowa staje się cienka i niezdolna do przyjęcia komórki jajowej.
  3. Wkładka sama w sobie również przyczynia się do stworzenia niekorzystnego środowiska dla plemników w macicy i w jajowodach. Wpływa to na ruchliwość plemników, uniemożliwiając zapłodnienie.

Jaydess® przede wszystkim działa miejscowo, w macicy. Wkładka uwalnia lewonorgestrel w macicy i tylko małe ilości hormonu dostają się do krwiobiegu. Lewonorgestrel jest powszechnie stosowany w antykoncepcji hormonalnej. W większości przypadków, Jaydess® nie wpływa na owulację. Oznacza to, że jajniki nadal produkują estrogen.

Kiedy można zastosować wkładkę?

Wkładkę zakłada lekarz w trakcie krwawienia miesiączkowego.

Wkładkę Jaydess® można założyć najwcześniej 6 tygodni po porodzie, po czym zapewni ona ochronę przed ciążą przez okres do 3 lat. Powrót do płodności i możliwości zajścia w ciążę następuję zaraz po usunięciu wkładki (w dowolnym okresie).

Wkładkę Jaydess mogą stosować także kobiety, które jeszcze nie rodziły.

Przeciwskazania

Większość kobiet dobrze toleruje wprowadzenie systemu Jaydess®. Podczas zabiegu lub wkrótce potem może jednak wystąpić ból, a także zawroty głowy, które jednak zazwyczaj szybko ustępują.

Po upływie pierwszych 4 do 6 tygodni od założenia systemu Jaydess® należy kontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia kontroli.

Przeciwskazaniami do założenia wkładki są:

  • ciąża;
  • ostre lub nawracające zapalenie narządów miednicy;
  • bostre zapalenie szyjki macicy lub zapalenie pochwy;
  • poporodowe zapalenie śluzówki macicy lub infekcje macicy po poronieniu w ciągu ostatnich 3 – miesięcy;
  • śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy;
  • nowotwór złośliwy trzonu lub szyjki macicy;
  • nowotwory progestagenozależne, np. rak piersi;
  • nieprawidłowe krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii;
  • wrodzone lub nabyte zmiany w jamie macicy, w tym włókniakomięśniaki (jeśli zniekształcają jamę macicy);
  • ostra choroba lub nowotwór wątroby; nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą.

Wymagania

Do założenia wkładki niezbędny jest aktualny, prawidłowy wynik badania cytologicznego (gdy jest starszy niż rok, lekarz pobierze badanie w trakcie konsultacji).