Jak przygotować się do zabiegu laserem MonaLisa Touch?
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarza ginekologa, w czasie której przeprowadzane jest badanie, zabierany jest szczegółowy wywiad. Ustala się również plan leczenia i ocenia ewentualne przeciwskazania do zabiegu. Niezbędny jest aktualny wynik badania cytologicznego (gdy jest starszy niż rok, lekarz pobierze badanie w trakcie konsultacji).
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserem MonaLisa Touch?
Zabieg jest całkowicie bezpieczny, jednakże jak w przypadku każdej procedury medycznej istnieją przeciwskazania do jego wykonania:
- nieprawidłowy wynik badania cytologicznego;
- aktywny stan zapalny pęcherza moczowego;
- zranienia, owrzodzenia lub odleżyny śluzówki ścian i przedsionka pochwy;
- przyjmowanie leków światłouczulających (np. retinoidy, tetracykliny, wyciąg z dziurawca lub nagietka);
- krwawienie z dróg rodnych;
- ostra infekcja pochwy z obfitymi upławami;
- skórna postać porfirii;
Efekty zabiegu
Jakie są efekty zabiegu i w jakim czasie się ich spodziewać?
Proces przebudowy i regeneracji błony śluzowej pochwy po aktywacji fibroblastów impulsami przebiega dość powoli, dlatego na pełen efekt leczenia należy poczekać 4 do 6 tygodni. Z badań statystycznych wynika, że po tym okresie wyraźną lub umiarkowaną poprawę odczuwa 95% poddanych zabiegowi kobiet. Spadek częstości występowania poszczególnych objawów po 4 tygodniach od pierwszego zabiegu prezentuje poniższy wykres. Końcowym efektem jest wyraźna poprawa doznań seksualnych i ogólnego komfortu życia, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Pozytywny efekt leczenia utrzymuje się od 2 do nawet kilkunastu lat.
Ile zabiegów należy wykonać, aby osiągnąć optymalny efekt?
Na pełną terapię składa się od 1 do 3 zabiegów, a ich ilość zależy od początkowego nasilenia objawów i indywidualnych oczekiwań pacjentki.
Bardzo często zadowalający efekt osiągany jest już po pierwszym zabiegu.